slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
1 od 15

DM 4 (Olympia Simplex) - Stara pisaća mašina (1936.)

7.800 din

Novi Sad
48
2
juče
Ivanf1
Član od 26.08.2012.
Svi oglasi

DM 4 (Olympia Simplex) - Stara pisaća mašina (1936. )
U originalnom zaštitnom koferu.

„ Deutschen Mechanikers“ (DM) je brend koji je “ Olympia Schreibmaschinenwerke AG” u nemačkom mestu Erfurtu koristila pre i izvesno vreme posle II Svetskog rata. `DM Model 4` je identičan modelu `Oliympia Simplex` koji se proizvodio od 1933. do 1948. godine. Mašinu je dizajnirao Johannes Krü ger (Johanes Kruger), tadašnji vodeći inženjer i dizajner fabrike „ Olympia“ i jedan od najuticajnijih nemačkih dizajnera pisaćih mašina.  


Prema serijskom broju: 091863 (ugraviran je na zadnoj donjoj strani okvira i donjem klizaču kolica), mašina je proizvedena 1936. godine.

Natpisi (svi zlatnom bojom):

- na desnoj strani predneg panela: `DM 4` (u krugu), `Mascine des deutschen Mechanikers` (u pestenu oko kruga)
- na zadnjem klizaču papira: `DM` (između dve munje)
- na zadnjem panelu, identićan kao prethodni
- tekst na okviru ispod razmaknice najvećim delom nije čitljiv

Dimenzije mašine:

Visina: 12,5 cm
Dužina: 31 cm
Širina: 29,5 cm

Dimenzije kofera:

Visina: 14,5 cm
Dužina: 34,5 cm
Širina (bez ručice za nošenje): 33 cm

Težina (sa koferom): 6,7 kg

Tastarura je nemačka latinica. QWERTZ-raspored sa 44 tipke u četiri reda (12+11+11+10) i 88 znakova . Nema tipke za nulu (pisala se velikim slovom O).
Mašina koristi standardnu jednobojnu traku (postavljena je nova).

Mašina je pažljivo očišćena, bez potpunog rasklapanja.
Sve bitne funkcije rade ispravno.
Neko je obrusio polugu za kontinuirano pisanje velikim slovima, ali je dodat deo koji nedostaje i sada funkcioniše normalno.
Donja šipka u prednjem delu kolica i desno dugme za okretanje valjka su delom zarđali, jedan gornji gumeni pritiskač papira je bio oštećen, popravljen je koliko je bilo moguće - sve je vidljivo na posebnoj slici.
Prvobitna klavir crna boja u blistavom izdanju, okrnjena je na nekoliko mesta. uglavnom na obodu prednjeg panela.
Kofer je dobro očuvan, ali je papirna obloga kofera u znatnoj meri bila odlepljena, pohabana ili iscepana, uglavnom po obodima i u unutrašnjosti. Zalepljeno je, oštećenja uglavnom nisu upadljiva. Bravica kofera funkcioniše, ali nedostaje ključ.

„ European General Electric” (AEG), počeo je sa proizvodnjom pisaćih mašina 1903. godine. 1921. godine pojavila se i prva uspešna „ Olympia” , Model 3.

Kasniji prototipovi bili su jedostavniji i jeftiniji, i dalje su proizvođeni pod imemom „ AEG Dutsche Werke AG” do 1930. godine, zatim „ Europa Schreibmaschinnen AG” od 1031. do 1936. godine, i konačno „ Olympia Schreibmaschinenwerke AG” od 1937. do 1946. godine.

Posle rata, Istočnonemačka vlada preuzela je potpunu kontrolu u Erfurtu, uključujući i fabriku, koja je preimenovana u „ Optima” .

Nekoliko bivših radnika prebeglo je u Zapadnu Nemačku, i otvorilo pogon u Wilhelmshavenu (Vilhelmsafn), gde je 1948. godine nastavljena proizvodnja.

Do 1961. godine oko polovine pisaćih mašina u upotrebi u Nemačkoj bile su Olympia portabl mašine. Od popularnih modela, kao što su „ Progress” , „ Simplex” i „ Elite” , do SM2, SM3 I SF Poratble, ove mašine kontinuirano su proizvođene od 1950. do 1970-ih godina. Bile su poznate po finoći izrade, dopadljivom dizajnu i stalnim poboljšavanjima, zbog čega su dobile naziv „ Merzedes-Benz među pisaćim mašinama” .

Do 1970-ih godina, proizvođači pisaćih mašina postali su svesni pretnje koju je predstavljao razvoj računara. Kompanija je pokušala sa raznim inovacijama i poboljšanjima postojećih proizvoda kao i proizvodnjom električnih pisaćih mašina. Ipak, nijedan od novih modela se nije dugo održao u proizvodnji, a potražnja je naglo opadala tokom 1980-ih godina. Nakon svih pokušaja da se spase kompanija, „ Olympia” je konačno bila prinuđena da prekine proizvodnju 1992. godine.

 

JOHANNES KRÜ GER (Johanes Kruger), nemački inženjer, jedan od najuticajnijih ali i nedovoljno priznat dizajner pisaćih mašina 20. veka. 1921. godine počeo je da radi za fabriku “ Stoever” (Štover) u rodnom Stettinu (Štetin, tada u Nemačkoj, danas Szczecin, Ščećin, u Poljskoj). 1926. godine dizajnirao je prvu mašinu za ovu fabriku, koja je postala standard za skoro sve naredne nemačke prenosne mašine ove veličine. 1930. godine fabrika “ Stoever” je prestala sa radom, a Krü ger se preselio u Erfurt da bi se pridružio fabrici “ Europa” , koja je 1937. godine promenila ime u “ Olympia” .

Do početka II Svetskog rata postao je vodeći inženjer i dizajner fabrike i dizajnirao je najznačajnije portabl pisaće mašine tog vremena. Pod njegovim uticajem stvarali su najznačajniji dizajneri pisaćih mašina 20. veka: Carl W. Sundberg (Karl V. Sandberg, Remington), Eliot Noyes (Eliot Nojz, IBM), Giuseppe Beccio (Đuzepe Bećo, Olivetti), Anton Demmel (Anton Demel, Olympia).



(124/36-I-kp/1498)

ID Oglasa: #165092688
PredlogProblemKontakt

U skladu sa Pravilima i uslovima korišćenja i Polisom o poštovanju privatnosti, KupujemProdajem koristi Cookie-je da bi obezbedio dobro korisničko iskustvo, prikazivanje personalizovanog sadržaja, prikazivanje reklama, kao i druge funkcionalnosti i usluge koje ne bismo mogli da obezbedimo bez Cookie-ja.