Broj rata: 12
Kredit sa 0% kamate u iznosu od 50.000 do 100.000 dinara!
Beograd 1981. Mek povez, 124 strane.
Knjiga je veoma dobro / odlično očuvana.
J11
PRIJE ČITANJA
Pored samoupravno-soci. jalističke, koja je dominirajuća i temeljna, u razvoju jugoslovenskog društva naglašenije su, čini se, prisutne još dvije tendencije: birokratsko-tehnokratska i MALOGRAĐANSKA. Radovi koji su pred čitaocem, posvećeni su svestranijem razmatranju ove posljednje pojave.
Bez obzira na činjenicu što malograđanština — objektivno — nije u stanju da dovede u pitanje osnovni pravac našeg društveno-ekonomskog razvoja i što su prilično realnije i opasnije birokratsko-tehnokratske zamke, fenomen malograđanstva se ne smije potcjenjivati, a pogotovu ignorisati, prećutkivati, zatvarati oči pred njim. Malograđanština je, zapravo, naročito i opasna zbog toga što djeluje dosta naivno i bezažleno, što se » filosofija« malograđanstva neosjetno uvlači pod kožu i što je, uopšte uzevši, taj fenomen veoma, veoma teško odrediti definisati.
Prilično je, naime, jednostavno odrediti ko su malograđani u klasno-sociološkom značenju te riječi. Njih, pripadnike sitne buržoazije i takozvane » srednje klase« koji se smeteno muvaju » brisanim prostorom« između proleterijata, na jednoj, i krupne buržoazije, na drugoj strani, dosta su jasno i reljefno naslikali klasici marksizma. Daleko je teže definisati malograđanštinu , kao -mentalitet, način mišljenja ponašanja, kao — » ideologiju« . U pokušaju da to učini, čovjek, neizbježno, biva doveden u poziciju onoga ko pokušava da uhvati — vlastitu sjenku.
Pripadnik krupne buržoazije, staleški posmatrano, nije malogradanim. Po tome kako razmišlja, šta su mu duhovne zastave, koliki su mu duhovni vidici on može biti, čak, prvorazredni malograđanin. Baš kao što i pripadnik » srednje klase« , mada je objektivno -— član malogradanskog staleža može biti živa negacija te svoje kaste li staleža. » Virus« malograđanštine jednako uspješno napada i radnike, i inteligenciju, i neobrazovane, i najveće umove . . . Ima, čak, i ekstremno — pesimističkih mišljenja da malograđanstvo danas nije drugo do vječanstvo.
Vuk Drašković