slika
slika
slika
slika
slika
slika
1 od 6

KPM Berlin - Mala okrugla vaza (dizajn Trude Petri)

1.920 din

Novi Sad
119
4
pre 15 dana
Ivanf1 online
Član od 26.08.2012.
Svi oglasi
Dimenzije

Visina: 7,5 cm
Širina: 9 cm
Prečnik dna: 4,5 cm
Prečnik otvora: 7 cm

Težina: 170 g

Žig na dnu:

Skiptar u plavoj boji.

Prema obliku skliptra, vaza bi trebalo da je proizvedena između 1993. i 1999 godine. Međutim, vazu „ Hü lltopf“ , glaziranu i u unutrašnjosti, Trude Petri je dizajnirala 1936. godine. Za 100. godišnjicu njenog rođenja, 2006. godine, KPM je ponovo izdao seriju vaza prema njenom originalnom dizajnu.

GERTRUDE „ TRUDE“ PETRI-RABEN (1906-1998) bila je nemačka vajarka, slikarka i dizajnerka.   Studirala je na Univerzitetu lepih umetnosti u Hamburgu. 1929. godine direktor Gü nther von Pechmann (Ginter fon Pehman) doveo ju je u „ Kö nigliche Porzellan-Manufaktur Berlin (KPM)“ kao dizajnera. Već 1931. godine dizajnirala je servis „ Urbino“ , prema zahtevima pokreta Bauhaus za jasnim svođenjem forme na osnovne oblike.
Posle udaje za američkog arhitektu i dizajnera Johna Rabena (Džon Rejben), Trude se preselila u Čikago, ali je nastavila saradnju sa KPM kao dizajner.

1751. godine proizvođač vune Wilhelm Caspar Wegely (Vilhelm Kaspar Vegei)dobio je kraljevsku privilegiju da otvori fabriku porcelana u Berlinu. Wegely je angažovao prvoklasne majstore preuzimajući ih od konkurentskih preduzeća. Međutim tehničke poteškoće i Sedmogodišnji rat između Prusije i Saksonije uzokovali su neuspeh preduzeća. 1757. godine on je zatvorio kompaniju, a opremu i zalihe materijala u Berlinu otkupio je biznismen Johann Ernst Gotzkowsky (Johan Ernst Gockovski).
1761. godine počela je sa radom druga fabrika porcelana u Berlinu. Gotzkowsky je sklopio sporazum sa Wegelyevim glavnim dizajnerom, Ernst Heinrich Reichardom, koji je poznavao tajnu formulu poznatu pod imenom “ arcanum” .
Cenjen i podržan od strane kralja Pruske, Gotzkowsky j euspeo da u fabriku dovede značajne umetnike i kvalifikovane radnike. Ipak, finansijsko stanje fabrike je počelo da se pogoršava. Kada Gotzkowsky više nije mogao ni da isplacuje radnike, na scenu je stupio sam kralj, otkupio fabriku za pozamašnu sumu od 225.000 talira, i preuzeo i svih 146 radnika. Kralj je odredio i buduće ime : „ Kö nigliche Porzellan-Manufaktur Berlin“ , ili skraćeno KPM, i odobrio da se kao žig koristi kobaltno-plavi kraljevski skiptar. Do abdikacije cara Wilhelma II 1918. godine, KPM je bila u vlasništvu sedam kraljeva i careva.
Fabrika je postala model uspešnog poslovanja: nije bilo, tada uobičajenog, dečijeg rada, uvedeno je redovno i ograničeno radno vreme, primanja radnika su bila iznad proseka, isplaćivane su zaštitne penzije, organizovana redovna zdravstvena zaštira i fond za podršku udovicama radnika i siročadi.
Kao vlasnik fabrike, kralj je koristio “ belo zlato” kao efikasno sredstvo diplomatije. Gotovo svi njegovi diplomatski pokloni izašli su iz fabrike, i tako dospeli na stolove evropske aristokratije, kao i ruskog cara.
Pod naslednikom Friedricha Velikog, njegovim nećakom Friedrichom Wilhelmom II (Fridrih Vilhelm), fabrika je postala jedno od vodećih tehnoloških preduzeća u državi. Novi kralj koristio je ono što je fabrika mogla da pruži, ali je prestao da plaća gotovinom. Iznosi su prosto oduzimani od njegovog učešća u dobiti. Fabrika je napredovala, pa je tako prosečna neto godišnja dobit od 1787. godine nadalje, bila više od 40.000 talira.
U prvoj polovini XIX veka, KPM je postala najveći proizvođač oslikanog porcelana u Evropi. Fabrika je bila i pionir u primeni tehnoloških dostignuća, do kojih je došlo s tehničkim napretkom i otkrićima krajem XIX veka, kao i povezivanjem fabrike sa Institutom za hemijsko-tehnološka istraživanja.
Posle propasti monarhije 1918. godine KPM je postala fabrika u državnom vlasništvu. Ipak, naziv KPM i skiptar kao žig su zadržani.
Posle 1930. godine, dolazak nacional-socijalista na vlast imao je ozbiljne posledice za mnoge umetnike angažovane u KPM. Neki su, zbog svog jevrejskog porekla, morali da emigriraju, a neki su otpušteni zbog solidarnosti sa njihovim jevrejskim kolegama.
U noći između 22. i 23. novembra 1943. godine fabrika je skoro potpuno srušena u savezničkom vazdušnom napadu. Uništene su zgrade, postrojenja, zalihe i mnogi istorijski primerci porcelana su nestali.
Posle II Svetskog rata KPM se privremeno preselio u grad Selb (Zelb), odakle je nastavio da snabdeva tržište ukrasnim porcelanom i posuđem. Nakom što su prostorije obnovljene, fabrika se 1957. godine vratila u Berlin.
Prema rezoluciji usvojenoj od strane Senata u Berlinu 1988. godine, KPM je postala akcionarsko društvo, pod nazivom „ KPM Kö nigliche Porzellan-Manufaktur Berlin GmbH“ . Posle 1990. godine KPM je nastavila da naglašava svoju kulturnu i zanatsku tradiciju, ponovo otkrivajući istorijske oblike, boje i šare.
Od 1989. do 2003. godine pogoni fabrike su obnovljeni, u skladu s kustoskim standardima. Istovremeno, proces proizvodnje je tehnološki modernizovan.
2006. godine, nakon nekoliko prethodnih pokušaja privatizacije, berlinski bankar Jö rg Woltmann (Jerg Voltman) preuzeo je fabriku i postao jedini akcionar.

(114/32-34/106-kp/1124)
ID Oglasa: #126080952
PredlogProblemKontakt

U skladu sa Pravilima i uslovima korišćenja i Polisom o poštovanju privatnosti, KupujemProdajem koristi Cookie-je da bi obezbedio dobro korisničko iskustvo, prikazivanje personalizovanog sadržaja, prikazivanje reklama, kao i druge funkcionalnosti i usluge koje ne bismo mogli da obezbedimo bez Cookie-ja.